Jak vybrat správný průměr a napojení komínu

Výběr správného průměru komínu je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Ať už stavíte nový komín, nebo plánujete napojit krbovou vložku na stávající, správná volba průměru komínu a dalších parametrů zásadně ovlivní jeho funkčnost a bezpečnost. Pojďme si společně projít, na co si dát pozor a jak správně postupovat.

Nejčastěji používané průměry komínu

Nejvíce se dnes setkáte s průměry 160 mm, 180 mm a 200 mm. Méně časté jsou pak průměry 140 mm nebo 150 mm. Dříve se tradovalo, že čím větší průměr, tím lepší, protože větší komín pojme téměř jakýkoliv spotřebič. Jenže s moderními krbovými vložkami a kamny to už tak jednoduché není.

Proč na velikosti záleží?

Pokud zvolíte například průměr 200 mm, ale budete chtít malý krb na vytápění obýváku a kuchyně s výkonem kolem 5 kW, narazíte na problém. Komín se správně ohřívá jen při dostatečně vysoké teplotě spalin. Při malém výkonu krbu se spaliny ohřívají málo, komín špatně táhne, rychle se zanáší a může docházet k zakuřování do místnosti při přikládání nebo problémům s oplachem skla.

Na druhou stranu, pokud máte krbovou vložku s výkonem 15 kW a zapojíte ji do komínu s průměrem 140 mm, může komín mít problém s podtlakem a nedokáže efektivně odvádět spaliny.

Jak najít ten správný průměr?

Dobrou zprávou je, že dnes už se nemusíte orientovat jen podle průměru hrdla spotřebiče. Klíčem k úspěchu je výpočet spalinové cesty. Tento výpočet vám pomůže zjistit, jestli konkrétní spotřebič a komín budou spolu správně fungovat.

Pokud stavíte nový dům, doporučujeme nejprve vybrat krbovou vložku nebo kamna a teprve pak podle výpočtu spalinové cesty určit vhodný průměr komínu.

Pro představu - krb o výkonu 6 kW bude zpravidla fungovat skvěle s průměrem 160 mm, pokud máte standardní výšku komínu 6 metrů a více.

V každém případě je ale nejlepší nechat situaci prověřit odborníkem.

Rychlé odpovědi na běžné situace

1) Mám větší průměr hrdla spotřebiče, než je průměr komínu. Vadí to?

Většinou ne. Pokud má komín dostatečnou účinnou výšku, často se stává, že hrdlo spotřebiče má 180 mm, ale výpočet spalinové cesty ukáže, že vhodnější je komín o průměru 160 mm. Pro jistotu si však nechte situaci ověřit výpočtem.

2) Mám menší průměr hrdla spotřebiče, než je průměr komínu. Vadí to?

Obvykle ne. Problémy mohou nastat u spotřebičů s malým výkonem (např. 5 kW) připojených na komín s průměrem 200 mm. To může způsobit pomalejší proudění spalin, častější zanášení komínu sazemi nebo horší funkci oplachu skla. Tyto problémy ale lze řešit častějším čištěním komínu, správným načasováním přikládání nebo instalací regulátoru tahu komínu.

Poznámka z praxe:
Pokud vám kominík nebo revizní technik nechce z důvodu nižší rychlosti spalin udělit revizi, není třeba panikařit. Po konzultacích s předními odborníky z řad kominíků a výrobců komínů jsme zjistili, že nižší rychlost spalin obvykle není sama o sobě důvodem k neudělení revize. Pokud se nejedná o nestandardní situaci nebo jiné závažné problémy, které by mohly ovlivnit bezpečnost provozu krbu, doporučujeme obrátit se na jiného revizního technika.

Mějte na paměti, že revizní technik je poskytovatel služby, a stejně jako například právníci, může mít na určité normy jiný náhled. Klíčem je, aby byl váš krb bezpečný a jeho provoz splňoval všechny nezbytné požadavky. Pokud však kominík odhalí jiné zásadní problémy, které mohou ovlivnit bezpečnost, je důležité je svědomitě vyřešit.

3) Mám zvolit napojení pod 45° nebo 90°?

Dříve se často tradovalo, že krbovou vložku je nutné zapojit pod úhlem 45°, a někteří kominíci na tomto řešení dokonce trvali při udělování revizí. Výpočty spalinové cesty však prokázaly, že rozdíl v tahu komínu mezi napojením pod úhlem 45° a 90° je zanedbatelný. Tento mýtus byl tedy vyvrácen.

Z praktického hlediska doporučujeme napojení pod úhlem 90°. Je výrazně jednodušší, zabírá méně prostoru a bývá také finančně výhodnější. Napojení pod úhlem 45° navíc často vyžaduje složitější kombinace kolen kvůli posunutí osy hrdla spotřebiče, což zvyšuje náklady a komplikuje instalaci.

Pokud tedy nemáte specifické důvody pro volbu úhlu 45°, je napojení pod úhlem 90° obvykle lepší volbou – praktické, efektivní a pohodlné. 😊

4) Jaký je nejmenší průměr komínu pro krbovou vložku nebo kamna?

Dnes platí, že minimální průměr pro krbová kamna a vložky na tuhá paliva je 140 mm. A to i v případě, že výstupní průměr spotřebiče je jen 120 mm.

5) Mám starý zděný komín. Můžu na něj napojit nový spotřebič?

Tuto otázku je vždy nejlepší nechat na posouzení odborného kominíka, který bude provádět revizi. Je důležité si uvědomit, že moderní spotřebiče mají oproti starším mnohem nižší výstupní teplotu spalin. To znamená, že komín se hůře zahřívá, což může mít za následek nedostatečný tah a častější zanášení sazemi.

U starých zděných komínů bez šamotové vložky je tento problém ještě výraznější, protože se z principu ohřívají pomaleji. V mnoha případech proto dává smysl nechat starý komín vyvložkovat nerezovými rourami.

Pokud tedy zvažujete využití starého komínu, neváhejte konzultovat situaci s odborníkem. Ten vám poradí nejvhodnější řešení, které zajistí bezpečný a efektivní provoz vašeho krbu nebo kamen.

6) Jaká je dostatečná účinná výška komínu?

V první řadě je potřeba upřesnit, že účinná výška se počítá až od místa vstupu do komínu. Obecně lze říci, že účinná výška kolem 5 m je v pořádku, nicméně vždy je prosím rozhodující výpočet spalinové cesty.

Pro některé spotřebiče (často pro kotle) ani tato výška není dostačující, naopak pro některé krbové vložky, nebo krbová kamna stačí třeba 3 m. Tedy pokud je účinná výška zdánlivě malá a vyjde v pořádku výpočet spalinové cesty, tak je to v pořádku.

Co si z toho odnést?
Správná volba průměru komínu a jeho napojení je zásadní pro bezpečný, efektivní a bezproblémový provoz vašeho krbu nebo kamen. Klíčem k úspěchu je vždy výpočet spalinové cesty, který zajistí, že váš systém bude dokonale fungovat.

Pokud si nejste jistí, neváhejte se obrátit na nás. Pomůžeme vám nejen s výpočtem spalinové cesty, ale také s výběrem vhodného komínového systému a jeho napojením. Jsme tu proto, aby vše proběhlo hladce a bez starostí.